Investice mnozí ještě do nedávné doby považovali za věc předurčenou především právnickým subjektům a odborníkům z oblasti ekonomie, pracujícím pro své zámožné klienty. S tím, jak celosvětovou společností v posledních letech rezonují pojmy, jako je vysoká inflace a ekonomická krize, se však o investování začali zajímat i obyčejní lidé. Jak ale jako naprostý laik začít zhodnocovat své finanční prostředky a nezbláznit se z toho? Mrkněte se na naše tipy jak investovat a udržet si klidnou hlavu.
Vše si předem promyslete a odpovězte si na následující otázky
Ze všeho nejdříve, ještě před tím, než si vyberete, kde své peníze budete zhodnocovat, se rozhodněte o dynamice vašeho investičního plánu. Chcete investovat dlouhodobě, nebo naopak očekáváte skokový výnos v kratším časovém úseku? Lákají vás spíše riskantnější investice s vyšším ziskem, či je pro vás lepší vydělat menší obnos, ale na druhé straně mít jistotu, že nepřijdete ani o haléř ze základního vkladu?
Očekáváte pravidelný pasivní příjem, nebo jednorázovou výplatu? Hodláte se svými penězi operovat v rámci kryptoměn a kyber světa, trhu s akciemi, nebo byste raději investovali do něčeho, na co si můžete sáhnout? Další důležitou otázkou v pořadí pak je, kolik vlastně chcete a můžete investovat. Ve chvíli, kdy jste si odpověděli na všechny tyto otázky, je čas si na základě těchto odpovědí vybrat vhodný investiční produkt.
Rozhodnutí o výběru předmětu investice učiňte na základě informací, ne dojmů
Investičních produktů bankovního i nebankovního spektra reálně existuje jako máku. A i když na internetu narazíte na stovky zaručených rad pro a proti konkrétním investicím, ono rozhodnutí o výběru musíte udělat vy sami. My vám ale můžeme poradit to, abyste si o konkrétním způsobu investování vždy dohledali co nejvíce informací a nastudovali si je.
Pokud by vše fungovalo tak, jak optimisticky vykreslují základní popisy většiny investičních projektů, věci jako nebankovní půjčka by vůbec neexistovaly. Každý by si jednoduše zainvestoval a za pár měsíců vybral vklad i s tučným výnosem. V žádném případě se proto nenechte nalákat na sladká slůvka. Ideálně se také pokuste si ověřit názory lidí, kteří již s touto konkrétní investicí mají zkušenosti.
Rozhodli jste se pro zhodnocení vetší sumy peněz? Pak investujte dlouhodobě a bezpečně
V případě, že jste se rozhodli sáhnout na své celoživotní úspory a pokusit se z nich vyždímat další peníze prostřednictvím investice, máme pro vás doporučení. Investujte sice pomalu, ale rozumně. Jen tak se při každém přihlášení do aplikace s aktuálními informacemi ohledně vašich investic nebudete hroutit strachy, jak si vedete.
Existují totiž způsoby, jak své těžce vydobyté finanční prostředky můžete zhodnocovat zcela bez rizika. Konkrétně se jedná zejména o spořící účty, které různé banky nabízejí s různě velkým úrokem. Vyberte si solidního poskytovatele, a ujistěte se, na jak dlouho vám výhodný úrok na spořícím účtu může zafixovat. Příjemný výnos sice získáte až v horizontu let, ale peníze máte v bezpečí a nemusíte se obávat toho, že byste o ně přišli.
Jak investovat, když nemám žádné větší finanční úspory?
Investování rozhodně není sportem pro lidi, kteří nevyjdou s výplatou a rychlá půjčka je u nich na poplacení základních životních nákladů téměř tradicí. Zároveň ale nemusíte mít statisíce pod polštářem, abyste se do zhodnocování peněz mohli pustit. Jen je potřeba oprostit se od velkých očekávání a rozšiřovat si v tomto směru rozhled, abyste se ve světě investic alespoň trochu vyznali. Často ale stačí selský rozum a chladná hlava.
Nemáte úspory závratných částek, ale dokážete si každý měsíc dát stranou například jeden až dva tisíce korun? Pak na investičním trhu zcela jistě naleznete produkt, který se vám vyplatí. Jen je pravděpodobné, že půjde o dlouhodobější projekt. Krása v investování menších částek je však v tom, že kdykoliv se vám povede shromáždit dalších několik tisíc korun, můžete je zainvestovat do jiného projektu, a díky tomu zvýšit svou šanci na úspěch v podobě vysokého zisku.
Riskantní investování chce nižší vklady
Základním pravidlem, přijde-li na zhodnocování financí, je investovat pouze ty peníze, jejichž ztráta by nijak neovlivnila kvalitu vašeho života. Když se tohoto pravidla budete držet, můžete si dovolit i riskantnější investice. Samozřejmě, že v případě neúspěchu investice můžete být zklamaní či naštvaní. Nemusíte ale žít v permanentní křeči, že když budete čelit neúspěchu a o nějaké peníze přijdete, ocitnete se ve finanční tísni.
V případě riskantních investic je možné zhodnotit vložené peníze rychle a s poměrně vysokým výnosem. Vzhledem k turbulentnímu vývoji se ale doporučuje vkládat do takových projektů nižší částky. Zejména, nejste-li lidově řečeno ve vatě. Šance na neúspěch tu jsou přeci jen o něco vyšší než u méně dynamických investičních projektů.
Mentální nastavení je v boji se stresem klíčové, a to i když přijde na investice
V duchu pravidla, které zmiňujeme na předchozích řádcích, je dobré si také vnitřně nastavit určitou mantru. Nehrajete vabank, ale naopak jste natolik finančně gramotní, že operujete pouze s penězi, které máte nad rámec svých základních výdajů? Pak je pro vás mnohem snazší přijmout postoj, že nejde o život, ale jen o peníze, které se dají vydělat.
Mnoha lidem se stresem způsobeným podobnými finančními rozhodnutími pomáhá zhmotňování peněz. Například „Ano, přišel jsem o pět tisíc korun. To jsou dvě rodinné večere v průměrné restauraci. Tak si je tentokrát odpustím a bude to, jako bych o peníze nepřišel.“ Díky tomu můžete nejen v klidu usínat v průběhu aktivní fáze investice, ale také snáze přijmete případnou prodělečnou investici.